“ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΘΩΜΑΝΟΥΣ”

Στον ιστορικό ναό της Αγίας Παρασκευής Λιβαδειάς γιορτάστηκε φέτος την 1η Απριλίου 2024, η 203η επέτειος από την μέρα που ο Αθανάσιος Διάκος ύψωσε τη σημαία του πάνω στο ελεύθερο από τους Οθωμανούς Τούρκους Κάστρο της Λιβαδειάς.

Αντιπροσωπείες από τα σχολεία όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων έδωσαν το παρόν τιμώντας τους ήρωες που συνέβαλαν στην Απελευθέρωση της Λιβαδειάς.

αρχείο λήψης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης σε δράση του μαθήματος της Ιστορίας, λίγες μέρες μετά από τον εορτασμό της Απελευθέρωσης της πόλης μας , συνοδεία των δασκάλων τους, πραγματοποίησαν ιστορικό περίπατο ακολουθώντας τα χνάρια της ηρωικής πορείας του Αθανασίου Διάκου. Ακολούθησαν βήμα προς βήμα τις κινήσεις του από το ναό του Αϊ -Λιά, στο Κάστρο, στη Μητρόπολη, στον Πύργο της Ώρας και κατέληξαν στην Αγία Παρασκευή.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στους ιερείς του ναού των Εισοδίων της Θεοτόκου (Μητρόπολη) και του ναού της Αγίας Παρασκευής για τη φιλοξενία και την ξενάγηση!

ktya