Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Εθνική Λυρική Σκηνή, 1.12.2022

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Εθνική Λυρική Σκηνή

Οι μαθητές όλων των τάξεων του Σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη την Πέμπτη 1-12-2022 στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος στην Αθήνα, για να παρακολουθήσουν στην αίθουσα Σταύρος Νιάρχος της Εθνικής Λυρικής Σκηνής την όπερα «Τα μαγικά μαξιλάρια». Απολαύσαμε το διάσημο, πολυμεταφρασμένο και πολυβραβευμένο έργο του Ευγένιου Τριβιζά, διασκευασμένο από τον ίδιο τον συγγραφέα για πρώτη φορά σε όπερα. Ενταγμένη στο αφιέρωμα για τα 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης, η παραγωγή των «Μαγικών μαξιλαριών» έρχεται για να εξυμνήσει τη φωτεινή δύναμη της αντίστασης σε κάθε απολυταρχία και σκοταδιστική τυραννία. Ένα ατμοσφαιρικό σκηνικό, θεαματικοί φωτισμοί, εξαίσια χορογραφία, μια ανυπέρβλητη μουσική σύνθεση που έντυσε το κείμενο του μεγάλου παραμυθά και η εξαιρετική απόδοση των μονωδών και της Παιδικής Χορωδίας της Εθνικής Λυρικής Σκηνής ταξίδεψαν τους μαθητές μας από τον εξώστη της αίθουσας στην καρδιά της Ουρανούπολης και το ονειρικό συνάντησε το αληθινό. Και φυσικά η αφοπλιστική ειλικρίνεια των παιδιών αποτελεί τον καλύτερο κριτή: μόνον τυχαίο δεν είναι ότι μικρά παιδιά, αλλά και οι δάσκαλοί τους επιβράβευσαν με το παρατεταμένο χειροκρότημά τους τούς συντελεστές της παράστασης. Και κάπως έτσι πλάθονται νέοι θεατές και άνθρωποι με καλλιτεχνική συνείδηση και ενσυναίσθηση.
Ο συγγραφέας γράφει για το έργο: «Εύχομαι όσοι παρακολουθήσουν τα Μαγικά μαξιλάρια να μην ξεχάσουν εύκολα τα λόγια του δάσκαλου στην παγωμένη αίθουσα του υποβαθμισμένου σχολείου:

«Ό,τι κι αν σας πάρουν
πάντα κάτι μένει
που κανείς δεν το αγγίζει
κανείς δεν σας το παίρνει!
Ελπίδα, όαση, παρηγοριά σας,
θησαυρός στη συμφορά σας
μένουνε τα όνειρά σας!»»

Ta magika maxilaria1