Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Στα πλαίσια του εορτασμού της «9ης Ημέρας  Σχολικού Αθλητισμού 2022» που εναρμονίζεται με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Αθλητισμού, την Παρασκευή 30/9/2022, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας σε συνεργασία με τον  εκπαιδευτικό της Φυσικής Αγωγής  υλοποίησαν αθλητικές δραστηριότητες και δράσεις καθ΄ όλη τη διάρκεια του ωραρίου με σύνθημα: ΑΘΛΗΣΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ – ΥΓΕΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ.

Στόχος είναι η ανάδειξη της θεμελιώδους σημασίας και ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής. Συγκεκριμένα κατά τη διάρθρωση του προγράμματος  οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων επισκέφτηκαν τoν χώρο του αθλητικού κέντρου Wemplay Club όπου γυμνάστηκαν με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής. ΟΛΟΙ έπαιξαν, έτρεξαν ανέμελα, χάρηκαν, ευχαριστήθηκαν, ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους και ευχαριστήθηκαν.